Trzy Tygodnie Mody, trzy europejskie stolice mody, jedna historia fotografii Tomasza Lazara

Tomasz Lazar jest znany przede wszystkim z wyśmienitych społecznych fotografii dokumentalnych i kadrów ulicznych, o których pisaliśmy wielokrotnie. Tym razem, jako pierwsi w Polsce, prezentujemy jego najnowsze zdjęcia, na których uwiecznił kulisy imprez z serii Fashion Week w trzech prestiżowych stolicach mody w Europie: Londynie, Mediolanie i Paryżu. Fotograf opowiedział nam historię, która stoi za powstaniem tych zdjęć.

Pocałunek modelek po pokazie Burberry'ego w Londynie.

Pocałunek modelek po pokazie Burberry'ego w Londynie. (© Tomasz Lazar)

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tamron

Zaledwie kilka dni temu The Cut Magazine, który jest dodatkiem modowym do The New York Magazine, opublikował obszerną galerię fotografii Tomasza Lazara. To jego nowy cykl zdjęć, który powstał na zlecenie amerykańskiego wydawnictwa. Począwszy od 18 września polski fotograf relacjonował kulisy imprez z serii Fashion Week w trzech kolejnych miastach: Londynie, Mediolanie i Paryżu.

"Linia brzegowa" - jak powstawał pierwszy długoterminowy projekt Tomasza Lazara?

Tomasz Lazar zasłynął w Polsce, kiedy jego czarno-białe zdjęcie z demonstracji w Nowym Jorku otrzymało 2. nagrodę w kategorii Ludzie…

Tygodnie Mody to obecnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia w branży modowej na świecie. To właśnie tam najwięksi projektanci z całego świata dumnie prezentują swoje nowe kolekcje, to tam występują topowe modelki. Wydarzenia z serii Fashion Week odbywają się w wielu miejscach na świecie, ale te najbardziej popularne mają miejsce w europejskich stolicach mody, które odwiedził Lazar oraz Nowym Jorku. Wcześniej, w 2013 roku polski dokumentalista fotografował polską edycję Tygodnia Mody, kiedy to powstał jego cykl „Fashion Philosophy”. Teraz fotograf miał okazję do sprawdzenia się w bardziej międzynarodowym towarzystwie. Tomasz Lazar opowiedział nam historię powstanie swojego najnowszego materiału.

Opowiedz proszę, jakie kroki zawiodły Cię na wybiegi trzech największych pokazów mody w Europie?

Od 2011 roku podróżuję do Nowego Yorku. Wszystko rozpoczęło się od warsztatów Eddie Adams Workshop oraz materiału, który zrobiłem później „United States of Debt”. Od tego czasu staram się raz do roku odbywać podróż do Nowego Yorku w celu utrzymywania kontaktów z edytorami oraz osobami z branży fotograficznej. W 2013 roku poznałem Emily, która jest edytorką, pracującą w The Cut Magazine (dodatek modowy do The New York Magazine). Od tego czasu utrzymujemy kontakt. To z jej polecenia otrzymałem zlecenie fotografowania największych Tygodni Mody w Europie (Londyn, Mediolan i Paryż). Materiał był realizowany dla The New York Magazine oraz The Cut Magazine.

Pokaz Valentino.

Jakie postawiono przed Tobą zadanie?

Obecnie wielu fotografów ma bardzo konkretne zadanie podczas Tygodni Mody. Zadaniem jednych jest fotografowanie catwalku, inni wykonują same portrety beauty modelki w trakcie pokazu lub na backstagu, jeszcze inni fotografują tylko i wyłącznie backstage. Jest też bardzo wielu fotografów dokumentujących w tym czasie modę uliczną. Moim zadaniem było stworzenie portfolio, opowieści dotyczącej każdego z nich. Dokumentowałem zarówno to, co się działo w trakcie pokazów, a także wydarzenia z backstagu. W przypadku Londynu oraz Mediolanu zdjęcia podsyłałem jako całą opowieść z Tygodnia Mody. Jeśli chodzi o Paryż, odbywało się to co trzy dni. Pokazy mody w Paryżu trwają łącznie dziewięć dni. Jest to największy Tydzień Mody w Europie.

Jak wyglądał Twój dzień pracy?

Każdy dzień pracy był bardzo intensywny. Pobudka z rana i zdjęcia do późnego wieczora. Mało snu. Maksymalnie fotografowałem do sześciu pokazów dziennie. Czas trwania jednego wraz z towarzyszącymi mu przygotowaniami to około 2–3 godziny. Każdy z nich zaczyna się od backstagu, na którym modelki są ubierane i czesane. Następnie mamy część główną, gdzie przed pokazem można fotografować gwiazdy, celebrytów oraz sam pokaz. Pokazy odbywają się w różnych częściach miasta. Najszybszą formą podróżowania pomiędzy nimi było metro lub rower. W moim przypadku tak odbywało się to na przykład w Mediolanie.

Wybrałeś dla nas bardzo ciekawy, zróżnicowany pakiet zdjęć. Opowiedz proszę, czemu właśnie te fotografie są dla Ciebie najważniejsze?

Wybrałem ten zestaw, aby pokazać różne sytuacje, jakie wydarzały się podczas mojej trzytygodniowej podróży po Tygodniach Mody.

Pierwsze zdjęcie przedstawia przygotowania do pokazu Jacquemusa w Paryżu. Każdy z projektantów stara się zaskakiwać na pokazach. W przypadku tego pokazu była to wielka czerwona kula oraz biały koń. Bardzo wiele pokazów znajdowało się w otoczeniu przepięknej zabytkowej architektury. Tak też miało miejsce w przypadku pokazu Roberto Cavalliego w Mediolanie, który ukazałem na drugiej fotografii.

Na trzecim zdjęciu widzimy modelki odpoczywające w światłach zachodzącego słońca przed pokazem Versace w Mediolanie. Z racji pośpiechu takie chwile zdarzają się bardzo rzadko… Czwarte zdjęcie przedstawia modelkę schodzącą na backstage po pokazie Prady w Mediolanie. W przypadku Prady pokaz był dopracowany od 'a do z'. Numer pięć to jedna z modelek po pokazie MONCLER GAMME ROUGE w Paryżu. Elementem pokazu byli szermierze. Szósta fotografia przedstawia pocałunek modelek po pokazie Burberry'ego w Londynie. Wiele sytuacji na pokazach dzieje się bardzo spontanicznie.

Tak wielkie pokazy zdjęć kojarzą mi się z całą watahą fotografów obwieszonych wielkimi aparatami, z jeszcze większymi obiektywami, usadowionymi na froncie wybiegu. Jak to ma się w Twoim wypadku?

Wydaje mi się, że obraz, o którym opowiadasz, jest bardzo zbliżony do tego, co widziałem. W przypadku fotografowania na catwalku jest wielu fotografów i kamerzystów stojących na przodzie. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o backstage. Wiele magazynów stara się mieć jak najlepsze ujęcia z każdego Tygodnia Mody. Wielu fotografów rywalizuje o te zdjęcia, dlatego to, co się dzieje na backstage, przypomina małe tornado.

Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci z tych trzech tygodni pracy?

Przeżycie tych trzech Tygodni Mody, doświadczenie ich, jest już czymś niesamowitym w samym sobie. Niewiele osób posiada możliwość obejrzenia ich od tej strony. Jedną z rzeczy, która najbardziej utkwiła mi w głowie, jest sytuacja, kiedy zobaczyłem czerwoną kulę oraz białego konia przed pokazem Jacquemusa.

Czy w jakiś specjalny sposób podchodziłeś do tego tematu, który różni się znacznie od Twoich poprzednich reportaży?

Do każdego materiału, mniejszego lub większego, przygotowuję się wcześniej. Szukam inspiracji w sztuce, nie tylko w fotografii. Tak, aby materiał posiadał w sobie coś więcej niż surową dokumentację.

W tym wypadku miałem możliwość na dowolność i kreację wizualną. Dodatkowo bardzo chciałem, aby materiał, który zrobiłem, posiadał charakter filmowy.

Masz już jakieś konkretne plany fotograficzne związane z modą?

Sądzę, że wszystko wyjaśni się i wklaruje z czasem.

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Lazar - niezależny fotograf, absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Informatyki i Technologii Informacyjnych. Zwycięzca w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą m.in. World Press Photo, POY, CHIPP, Sony World Photography Award, International Photography Award, BZWBK Press Photo, Grand Press Photo. Jego prace były publikowane m.in. w: New York Times , Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, New York Magazine. Czerpie przyjemność z przebywania z ludźmi i poświęca każdą chwilę fotografii. Obecnie ciągle w podróży.

Zobacz więcej artykułów z serii: Jak powstało to zdjęcie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć? Co wybrać za 1000 zł? [część 2.] Reklama fotografa w sieci - co warto wiedzieć? Zrób to sam, czyli projekt na nudne popołudnie: Adapter Sony E – Contax RF/Nikon (S) Adobe Lightroom vs. Capture One - sprawdzamy różnice w jakości fotografii Jak sfotografować tancerkę w tańcu z mąką? Praktyczne porady na start [poradnik] Corel After Shot 2 - czy może być alternatywą dla Lightrooma? [wideoporadnik] Po co nam najnowszy Photoshop? Zdjęcie do dowodu domowym sposobem - proste rady w praktycznym wideoporadniku Wielka koniunkcja planet 8-11 października 2015 Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców Drony – jak latać, żeby nie rozbić się o przepisy?